Site blog

Každému na svete

Prednášaniu sa venujem už desať rokov, terminologickým seminárom pre prekladateľov a tlmočníkov viac ako päť rokov. Cestovali ste za mnou do Nitry, ja za vami do Košíc či Bratislavy. Často sa mi ozývali aj ďalší, ktorí sa chceli zúčastniť seminára, ale nemohli pricestovať. „Kedy už urobíte aj online prenos?“ Moja odpoveď bola vždy rovnaká: „Plánujem to, ale zatiaľ som sa k tomu nedostal. A chcem, aby online podoba nebola menejcennou náhradou. Dosiahnuť zážitok čo najbližší osobnej účasti na seminári a možno ešte aj niečo navyše.“ Nie že by som pre to nič nerobil, postupne som získaval potrebné vybavenie, testoval som rôzne technické riešenia. Konečné riešenie som však stále odsúval, pretože nikdy nebol ten správny moment.

Až pred mesiacom som si konečne sám sebe priznal, že klasický seminár s osobnou účasťou naplánovaný na 21. marca jednoducho nebude. Namiesto jeho zrušenia som sa ale rozhodol presunúť do online sveta. Na poslednú chvíľu, ale s podporou a dôverou stálych návštevníkov seminárov v Nitre a v Košiciach, som pripravil online verziu s hlavným cieľom: ak zavriete oči, budete mať pocit, že sedíte s kolegami na seminári a počúvate môj výklad.

blog2

Pre väčšinu z nás prekladateľov a tlmočníkov nie je technika koníčkom, ale pracovným nástrojom a online semináre prinášajú stres nielen pre usporiadateľa, ale aj pre účastníkov. Podarí sa mi pripojiť načas? Zvládnem si nainštalovať potrebný softvér a bude stačiť moje internetové pripojenie a môj desaťročný počítač? Budem dobre počuť a nebudú sa všetci prekrikovať? Nemusí to tak byť ak vybočíme z klasického rámca webinárov, ktorých sa mnohí obávajú.

Online semináre preto musia byť čo najjednoduchšie prístupné, zúčastníte sa ich vtedy, keď to bude vyhovovať vám a nemusíte s nimi stráviť pol dňa naraz, ale môžete si ich rozdeliť napríklad na niekoľko popoludňajších kávičiek. Naďalej budete mať materiály v prehľadnej podobe, cvičenia na tréning novej terminológie, možnosť kladenia otázok cez súkromné fórum prístupné len pre registrovaných účastníkov. Navyše však získavame možnosť pracovať s praktickými materiálmi – zmluvami, zápisnicami, rozsudkami, ktorých časti si v pokoji domova preložíte a pošlete mi, aby som vám k vašim riešeniam mohol poskytnúť spätnú väzbu, rady a rozširujúce materiály.

Takéto online semináre robím s radosťou, pretože nepredstavujú len nedokonalé riešenie v krízovej situácii, ale posúvajú vzdelávanie novým smerom. Nie sú náhradou za osobné stretnutia s ich osobitou atmosférou, networkingom a množstvom otázok, ale môžu byť alternatívou k nim s vlastným manažovaním času účastníkmi, s možnosťou práce s prekladovými materiálmi a s individuálnou spätnou väzbou.

Zrejme nás aspoň pol roka nečaká veľa osobných stretnutí a online priestor bude jediným miestom na vzdelávanie. Ale nemusí to byť záložné riešenie, nemusí byť zložité a môže priniesť aj niečo navyše. Tak si to najbližšie vyskúšajte sami­.
 
Obrázok: Administrátor Používateľ
autor Administrátor Používateľ - Streda, 15 apríl 2020, 17:16
Každému na svete
intro

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam et maximus leo. Quisque ut fermentum elit, sit amet tempus odio. Cras porttitor quam hendrerit libero ultricies lobortis. Proin tempor, risus vel tempor vestibulum, magna odio elementum quam, eu elementum mauris justo a libero. Suspendisse rhoncus ex non purus pretium, at placerat magna convallis. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Mauris nec sollicitudin est. Mauris placerat risus quam, et feugiat arcu interdum nec. In blandit tristique mattis. Donec non sapien rhoncus, ultricies eros in, varius massa. Mauris luctus lectus non aliquam ultricies. Integer dapibus ipsum ut quam venenatis dictum. Donec ornare, ex eu suscipit tincidunt, nisl dui bibendum arcu, vitae finibus nulla sapien id tellus.

[ Modifikované: Streda, 15 apríl 2020, 17:17 ]